KKDİK te Ön Kayıtların Sonuna Geliniyor

Tuesday, December 1, 2020

Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik kapsamında yılda 1 ton ve üzerinde, kendi halinde veya karışım içerisindeki bir maddeyi imal eden veya ithal edenlerin Kimyasal Kayıt Sistemi üzerinden Madde Bilgisi Değişim Formlarını göndermeleri gerekmektedir. Her madde için ayrı ayrı gönderilecek olan MBDF ler için son tarih 31.12.2023 olmakla birlikte, 01.01.2021 tarihine kadar bu maddelerin öncelikle ÖN-Kayıt (ÖN-MBDF) larının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Madde Bilgisi Değişim Formlarının girişinin yapılacağı Kimyasal Kayıt Sistemi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS) içerisinde olup, tesis imza yetkililerinin üzerinden kayıt yapılabilmektedir.

Kimyasal Kayıt Sistemi üzerinden hâlihazırda Ön kayıtlar yapılabilmekte, ancak 1 Ocaktan itibaren yapılabilecek kayıtlar için bakanlık tarafından sistemin yenilendiği ve yakın zamanda aktif hale getirileceğinin duyurusu yapılmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Kimyasallar Yönetimi Dairesi Başkanlığı tarafından Kimyasallar Yardım Masası oluşturulmuş ve sektörden gelen KKDİK kapsamındaki tüm sorulara yanıt vermeyle çalışmaktadır.

Ön kaydını gerçekleştiren firmanın 2023 yılı sonuna kadar Kayıtlarını (MBDF) tamamlaması için süresi bulunurken, 1 Ocak 2021 tarihine kadar ön Kayıtlarını gerçekleştiremeyen firmaların, iç piyasaya ürün tedarik edebilmeleri için öncelikle Kayıtlarını tamamlamaları gerekecektir.

All Blog Posts

CATALOGUE

You can download our catalogue by clicking the button below!

Download PDF Catalog

CONTACT US

Halkapınar Mahallesi 1202/1 Sk No:69 D:103 İnşaatçılar İşhanı, Konak - İzmir
T : 0090 (232) 457 50 21
F : 0090 (232) 457 50 81